خانه / جابک / تخصیص شماره نظام پزشکی به کارشناسان علوم آزمایشگاهی

تخصیص شماره نظام پزشکی به کارشناسان علوم آزمایشگاهی

درحاشیه نشست انجمن اسلامی جامعه پزشکی کشورو درپی دیدار آقای دکتر قجــاوند ریاست محترم جامعه آزمایشگاهی کشور با آقای دکتر  ظفرقندی سرپرست سازمان نظام پــزشکی، مــــــوضوع اعـطای شماره نظام پزشکی به کارشناسان علــوم آزمایشگاهی طرح شد و آقای دکترظفرقندی با اعطای شماره نظام پزشکی به کارشناسان علوم آزمایشگاهی مخالفت نمود.

در ادامه و طی مذاکرات که  با آقای دکترجهانگیری درمورد شماره نظام پزشکی صورت گرفت:

ایشان درپاسخ به این موضوع اشاره کردند که کارشناسان علوم آزمایشگاهی، زمانی شامل شماره نظام پزشكي مي شوند،که دارای پروانه باشند و مجوز پروانه هم صرفا از طريق وزارت بهداشت صادر می گردد و ارتباطي به سازمان نظام پزشکی نخواهد داشت.

در راستاي پیگیری بیشتر و تماس تلفنی با مسئولان آزمایشگاه مرجع سلامت موضوع پروانه دارشدن رشته علوم آزمایشگاهي مطرح شد، لذا مقام مسئول درپاسخ به سئوال ضمن اشاره به اینکه وزارت بهداشت با اعطاي پروانه به کارشناسان علوم آزمایشگاهی مخالف است ودلیل آن را نيز اين چنین بیان کردند ، که سیاست وزارت بهداشت در تربيت کارشناس علوم آزمایشگاهی بر اين بوده که بايد تحت نظر یک مسئول فنی در آزمايشگاه فعالیت نمایند ، لذا به همین دلیل نمي توانند پروانه دار شوند!

ولی لیسانسیه های پروانه دار به تنهایی و بدون نياز به یک مسئول فنی میتوانند مطب تاسیس نمایند.

در ادامه نیز بیان نمودند که حتی تعدادی ازکارشناسان آزمایشگاه در رابطه با اين موضوع به دیوان عدالت اداري شکایت برده اند و در جواب قسمت حقوقی وزارت بهداشت مخالفت خود با پروانه دار شدن رشته علوم آزمايشگاهي اعلام كرده است.

با این تفاسیر به طور قاطع میتوان گفت که سازمان نظام پزشکی به کارشناسان علوم آزمایشگاهی شماره نظام پزشکی نخواهد داد
و می بایست همچون پرستاران دارای یک نظام مستقل آزمايشگاهي بود.

بدین منظور مدتی است که جابک بصورت جدي پیگیر نظام آزمایشگاهی می باشد، که پس ازحصول نتايج مطلوب به اطلاع همكاران عزيز خواهد رسيد.